Změny v našich životech

25. ledna 2013 v 22:14 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Naše životy jsou plné změn a to jak kladných, tak záporných, zbytečných i nevyhnutelných. Svět kolem nás se neustále mění a s ním i způsob našeho žití a myšlení. Podívejme se na významné oblasti, které se nás každý den dotýkají.


Komunikace

Když jsem byl ještě malý, málokdo měl telefon (kdysi pevná linka). Pokud jste chtěli komunikovat s někým na dálku, bylo třeba si sednout a napsat dopis nebo za ním vyrazit osobně. Dnes má drtivá většina z nás mobilní telefon, komunikujeme pomocí e-mailů, IM, chatů nebo socíálních sítí. Vynález internetu změnil naši společnost k nepoznání. Dnes máme vše po ruce, každý je během vteřiny k zastižení - otázkou však je: Je to tak naprosto správné? Neztratili jsme klid a také soukromí?

Doprava a cestování

Také způsob cestování a přepravy nákladů se změnil. Dříve bylo automobilů podstatně méně, jejich výkon nebyl tak vysoký a nedosahovali takové rychlosti jako je tomu dnes. Co s týče bezpečnosti, neustále jsou dopravní prostředky bezpečnější díky inovacím. Pokud ale za volantem sedí bezohledný řidič, není to nic platné... Také dopravních prostředků jezdí mnohem více než před pár desítkami let. Silnice nejsou stavěné na takovou zátěž a také podle toho vypadají, díra vedle díry... Přeplněná parkoviště, znečištěné ovzduší, stres lidí za volantem nebo v hromadných prostředcích - to jsou změny, které nárůst dopravy přinesl.

Zdraví a životní styl

Co se změnilo je také životní styl lidí a s tím související zdravotní obtíže. Lidé již nedbají tolik na životosprávu, pravidelný pohyb a dobré stravování. Většina z nás se prostě odbude během dne nějakým nezdravým jídlem typu fastfood či sladkostí, o pravidelném stravování a kvalitě potravin nemluvě. Žijeme v mnohem rychlejším tempu, než naši rodiče a prarodiče, to přináší zvýšenou míru stresu. Nepravidelný spánek nám brání načerpat sílu a zregenerovat tělo. Právě tělo strádá také nedostatkem pohybu. K tomu mnoho lidí kouří a holduje alkoholu. Odpočinek nemá ani naše mysl, zatěžuje ji neustálý stres, napětí a starosti. To je smrtící kokteil že?

Média a kultura

I média a kultura prošli vekými změnami. Technologie se neustále vyvíjí a zatímco před 20ti lety jsem se díval na malou černobílou televizi se 2 programy. Dnes mohu sledovat stovky programů na 3D televizi s úhlopříčkou 180cm, se zvukem 5.1. Hudbu už neposlouchám z gramofonových desek, které vydávali své typické praskání, ale z mp3 přehrávače nebo telefonu v digitální kvalitě. I kultura se dost změnila, přijde mi, že kvalita ustoupila kvantitě. Mnoho filmů a písní dosahuje tak prachbídné kvality, že pokud by nebyly natočeny, bylo by to snad lepší... Jak to vnímáte vy?

Věda a výzkum

Dalším odvětmím, kde raketovým tempem dochází ke změnám, je věda a výzkum. Odvětví průmyslu na nás chrlí technologické novinky dnes a denně, farmaceutické společnosti nás zaplavují léky, cpe se do nás chemie horem dolem. Přitom spousta účinných a efektivních léčiv na přírodní bázi je pomalu ale jistě zapomenuta. Co bylo "mikro" je dnes "nano" a my se řítíme nezadržitelně do pomyslného "Matrixu". Nevadí mi ani tak pokrok, ale jeho tempo, je to až šílené, když se člověk podívá pár let zpátky jak obrovskou rychlostí vyvýjíme nové a nové věci.

Vztahy a hodnoty

Ať chceme nebo ne, i mezilidské vztahy a vnímání základních hodnot jsou dnes jiné. Muž už není tím, kdo usilovně dobývá srdce ženy, dnes je tomu v mnoha případech naopak... Seznamování kraluje internet, a i když jsou si lidé díky němu blíž, jsou si zároveň mnohem vzdálenější. Přátelství se odehrává mnohem častěji na virtuální bázi, než na té osobní. Mezi lidmi se vytrácí vzájemná úcta, soucit a solidárnost. Dle mého je toto cesta, kterou bychom jako společnost neměli jít. V dnešní době se každý dívá na svůj osobní prospěch a mnoho lidí je nakaženo lhostejností.

Válka a boj o moc

Když mluvím o "válce" nemám namysli jen rozvoj zbraní, ale i ideje proč k nim dochází a proč se vlastně bojuje. Tady se oproti ostatním oblastem moc nezměnilo - lidstvo vždy válčilo a naděje, že tomu bude jinak je celkem v nedohlednu. Jedinou změnou je, že jsme dokázali pojmenovat současný nejpalčivěší problémem, ten nese souhrný název "terorismus". Tak jsme nazvali vše, co odporuje našemu způsobu myšlení a je namířeno proti nám. Vždy jde o moc, převahu, přesvědčení a nebo bohatství - podle mého se málo využívají diplomatické cesty, někdy to ani nejde právě kvůli nepochopení druhé strany a náboženskému přesvědčení. Pak nezbývá než je řešit silou... Snad se v budoucnu, než se všichni navzájem pobijeme najde cesta jak žít bez konfliktů vedle sebe.

Společnost

A na závěr změna společnosti, tu ovlivňují všechny výše zmíněné vlivy a mnohé další, které jsem opominul. Jestli jsme společnost lepší, nebo horší než naši předchůdci - to posoudí až historici za stovky let. Já tvrdím, že vzhledem okolním vlivům současnosti jsme společnost naprosto odlišná od těch předchozích, máme své specifické kvality a bohužel i negativní vlastnosti. Tak jako ostatní věci se i společnost vyvýjí neustále vpřed.

A moudro na závěr? Pokud chceme něco opravu změnit - je třeba začít vždy u sebe. Přeji hodně štěstí a ať jsou ZMĚNY, které prožíváte vždy pozitivní a přínosné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbil se ti příspěvek? Pokud ano - klikni

Ano

Komentáře

1 pukina pukina | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 22:39 | Reagovat

Krásné, pravdivé, poučné,...Moc se mi článek líbí. Někdy mé myšlenky utečou stejným směrem a také uvažuji, jestli je to vše pro nás plus nebo minus. Ale každému z nás asi vyjde jiný výsledek... :-?

2 Switch Switch | Web | 25. ledna 2013 v 22:41 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu :-) Každá změna s sebou něco přináší, je jen na nás, jak se s tím popereme. Hlavně se nenechat převálcovat ;-)

3 Robka Robka | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 22:51 | Reagovat

Souhlasím, máš pravdu. Společnost se neustále vyvíjí a to, co je dnes samozřejmé, za pár let bude zase jinak. Vývoj jde kupředu čím dál rychleji, takže se těm změnám musíme taky rychleji přizpůsobovat. Taky si pamatuju čb televizi se dvěma programy (mimochodem, ten nárůst počtu programů neznamená automaticky i kvalitu, právě naopak a není divu, že ty nejkvalitnější pořady bývají z dob, kdy právě čb televize kralovala v domácnostech).
A snad nejvíc naše doba poznamenala vztahy. Bohužel k horšímu. Dříve byli lidi družnější a měli k sobě blíž, dnes je každý sám za sebe. Internetové vztahy nemůžou nahradit živou lidskou bytost - chybí spontánnost kontaktu, občasné plácnutí do větru nahradí minuty strávené nad formulací příspěvků a vět, které ťukáme do klávesnic.

4 Switch Switch | Web | 25. ledna 2013 v 22:57 | Reagovat

[3]: Naprostý souhlas. Mě osobně nejvíc mrzí právě ty vztahy a to jak se lidé k sobě dnes navzájem chovají. Ač to nepřináší ovoce snažím se jít příkladem, mám z toho minimálně dobrý pocit sám ze sebe a ze svého života. ČBTV byla super ( i když by mi asi chyběl ten ovladač :-D). Já si filmy dost vybírám, než koukat na blbosti, radši otevři knížku, nebo napíšu něco sem ;-)

5 Robka Robka | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 23:01 | Reagovat

[4]: Taky radši čtu, nebo píšu příspěvky na blog. Na televizi jsem se už nedívala pěkně dlouho. :-D

6 Architekt Architekt | Web | 5. června 2013 v 12:13 | Reagovat

Silnice hlavně vypadají tak, jak vypadají proto, že už je nepotřebuje armáda, když mají družice a superletadla. I v minulosti se cesty stavěli prioritně pro potřeby armády a až potom pro kupce a obyčejné lidi, kteří vše zaplatili.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama