Robert Merle - Smrt je mým řemeslem

14. července 2012 v 8:46 | switch |  Moje knihy
Kniha popisuje život Rudolfa Langa (pozn. ve skutečnosti Rudolfa Hesse), velitele koncentračního tábora v Osvětimi. Kniha popisuje vývoj jeho osobnosti od dětských let, kdy byl ovlivňěn svým hluboce věřícím otcem, přes první světovou válku, meziválečnou krizi v Německu, vstup do Hitlerovi SA, zrůdnou likvidaci Židů v plynových komorách až po Norimbeský proces.
Ačkoli se kniha dotýká citlivého tématu světových dějin, musím uznat, že jsem lepší knihu na toto téma ještě nečetl.

Autor: Robert Merle
Český název: Smrt je mým řemeslem
Originální název: La mort est mon métier
Originál knihy vydán: 1952
Počet stran: 307

2. světová válka, ačkoli patří mezi černé místo lidské historie, bude neodmyslitelně patřit vždy k fascinujícím událostem. Kniha "Smrt je mým řemeslem" popisuje život jedné z nejvýraznějších osobností Třetí říše - Rudolfa Hesse (v knize se o něm píše jako o Rudolfu Langovi). První část knihy pojednává o jeho dětství, následně pak vstupu do armády v pouhých 16-ti letech a jeho účast v 1.světové válce. Následuje období poválečné krize v Německu a vstup do Hitlerovi strany SA. Druhá část knihy popisuje jeho postup mezi elitu Třetí říše a jeho působení v koncentračním táboru Osvětim. Robert Merle popsal osobní život Langa a jeho rodiny, jakož i profesní život, kde Lang řeší technické otázky "konenčného řešení", posílání Židů do plynových komor a likvidaci těl. Knihu završuje pohled na Norimberský proces, kde na svou obhajobu prohlásil: "Nemám proč mít výčitky svědomí. Vyhlazování byl možná omyl. Ale já je nenařídil.".
Kniha je velice čtivě napsaná, Rober Merle popisuje hlavní postavu se všemi jeho vnitřními pocity (jestli se to tak dá nazvat - Lang je opravdu velice zvláštní a psychyciky nevyrovnaný, přitom však velice inteligentní a odhodlaný - "rozkaz" je pro něj nadřazen nad vše ostatní, city jsou v takovém případě stranou).
Doporučuji si knihu rozhodně přečíst - především v druhé polovině knihy pak očekávejte mrazení v zádech...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama