Slaný - závody plochodrážních motorek

5. května 2012 v 19:16 | switch |  FotoToulky
Dnešní FotoToulky mě zavedly do královského města Slaný, kde se pořádal Memoriál Antonína Vildeho na slánském okruhu ploché dráhy. Pojďte se podívat na závody plné adrenalinu, vůně benzínu a oleje. Kromě závodů klasické ploché dráhy zde byl k vidění také exhibiční závod sidecarů.


Ani dnes fotoaparát nedostal volno. Kamarád mě pozval na výlet, tentokrát sportovně laděný. Vyrazili jsme na závody "ploché dráhy" do města Slaný. Město leží cca 29km severozápadně od hlavního města Prahy.
Hned při příjezdu k dráze na parkoviště mě překvapil počet návštěvníků, plochá dráha je u nás v ČR okrajový sport, přesto zde návštěvníků bylo požehnaně. Zaujali jsme místo na tribuně odkud byl skvělý výhled a shlédli úvodní ceremoniál, kde se sešli všichni závodníci. Pořadatel nás přivítal na závodu Memoriál Antonína Vildeho.
Předváděčka jezdců
Těsně po zahájení malinko zapršelo, přesto závodníky krátká, ale intentivní přeháňka neodradila a jízdy začaly dle programu. Vše barvitě a se zápalem komentoval uvaděč z tribuny nad námi. Musím uznat, že komentátor nám měl neustále co říci a nejednou mě pobavil. Škoda jen, že do historie tohoto sportu až tak nevidím a spoustu informací mi jen prošumělo hlavou, aniž by pro mě měly nějaký zásadní význam.
Plošináři v akci
V přestávkách, kdy traktor a auto se stříkačkou upravovali dráhu jsme se šli podívat do zákulisí závodů. Garáže byly volně přístupné a my jsme si mohli motorky prohlédnout pěkně zblízka. Jezdci i mechanici měli sice neustále napilno, ale pokud jste se vyloženě nepletli, mohli jste se jim dívat až pod ruce.
Plochodrážní motorka
Garáže
U startu už netrpělivě vyčkávala další parta jezdců na svůj závod, neopoměl jsem si je zvěčnit (viz níže). Jejich dresy i motorky hráli barvami a nechyběly ani loga sponzorů, bez ketrých by se tento sport pravděpodobně neobešel.
Jezdci čekající na svůj závod
Jak jsem již zmínil v úvodu článku, na tomto závodu byly kromě plochodrážních motorek vidět též exhibiční jízdy sidecarů, tedy motorek se "sajt-károu". Jeden dvojčlenný tým jsem potkal a také ho zvěčnil, když se vracel po skončeném závodu zpět do garáží.
Přestávku jsme využili také k občerstvení, nedokázali jsme si totiž odepřít tradiční klobásu s hořčicí a chlebem. Vůně klobásek se totiž okolo stánků vábivě linula...
Sidecar
Co mě trochu mátlo byl styl jízdy - plochodrážní motorky, jezdili zleva doprava (myšleno z pohledu diváka), zatímco sidecary jezdili v opačném směru aby spolujezdec mohl v obloucích vyvažovat. Rozdíl si můžete prohlédnout na následujících dvou obrázcích.
Plochodrážní motorky
Sidecar
Pád jezdce jsme viděli za celý závod pouze jeden, naštěstí se jezdec po karambolu po chvíli zvedl sám od sebe a závod se po výměně poškozené motorky (ze které odlétlo pár dílů) mohl opakovat. Slovenský jezdec, který z motorky spadl sklidil potlesk publika a ani náš "upovídaný" komentátor neotálel a slíbil mu pozvání na slivovičku.
Z tribuny byl nádherný výhled a při průtrži mračen jsme byli rádi, že jsme pod střechou. Když se vyjasnilo, přeci jen nám to nedalo a šli jsme se podívat a nasát vůni spáleného paliva blíže k dráze.
Na startu - sidecary
Plošináři
Pokud se vám FotoToulky líbily a chtěli byste se na závody jet do Slaného podívat - aktuální přehled závodů naleznete na oficiálních stránkách motoklubu. Závody se jezdí poměrně často a já, ačkoli jsem je viděl poprvé v životě se jistě rád v budoucnu na podobnou akci opět vydám. Kamarádovi tímto děkuji za pozvání, opravdu se mi tam líbilo.
Na závěr se můžete podívat na finálovou jízdu na videu níže, kterou jsem na závodu taktéž pořídil.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbil se ti příspěvek? Pokud ano - klikni

Ano

Komentáře

1 Ludmila Ludmila | 28. března 2013 v 12:49 | Reagovat

Opravdu povedené závody, nejvíce se mi líbily pěkné medaile, které závodníci dostali. Zajímalo by mě od jaké firmy jsou. Já mám zatím zkušenost akorát s http://www.garko.cz/ ale ráda bych vyzkoušela i něco dalšího. Poradí mi někdo nebo je to tu mrtvé?

2 BtiKRD23Oi BtiKRD23Oi | E-mail | 4. února 2018 v 1:49 | Reagovat

Межевание и кадастровые работы в Краснодаре и г. Усть-Лабинск.
Решение любого вопроса по БТИ Краснодарского края. Точно в срок.
--------------------------------
<a href=https://goo.gl/B8eSZm#dGyd6hzzM3>директор федерального бти краснодар</a>
<a href=https://goo.gl/B8eSZm#tFP7RYtyHE>краснодар северная 320 бти</a>

3 garneutymn garneutymn | E-mail | Web | 23. března 2018 v 22:43 | Reagovat

Гониво

---
БАЯН скачать fifa 15 с обновленными составами 2016, скачать fifa 15 ps3 или <a href=http://15fifa.ru/skachat-kljuchi-fifa-15/33-skachat-fifa-15-crack-kryak-tabletka-klyuch-besplatno.html>скачать fifa 15 c таблеткой</a> игры футбол fifa 15 скачать бесплатно

4 citalopram 20mg citalopram 20mg | E-mail | Web | Neděle v 14:42 | Reagovat

citalopram 40mg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama