Tma jako v pytli - ukrytá v koutě zapomnění

9. února 2012 v 22:12 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Světlo a tma - dva protiklady, které jdou ruku v ruce od začátku věků. Jak už to bývá, lidstvo se snaží se zákonitostmi přírody neustále bojovat a ani tma není ušetřena tohoto boje. První zbraň, kterou lidstvo získalo k tomuto boji byl oheň. Od té doby už nebylo potřeba se tmy bát. Krátké zamyšlení nad tím, kam lidstvo ve svém válčení s TMOU pokročilo.

Pokud jste se rozhodli přečíst tento článek, vězte, že na konci něho se dočtete, kde se dá ještě tma jako v pytli vidět a kam za ní vyrazit. Ještě než se k mé krátké povídce dostanete, následuje trocha té "poučné" historie boje světla a tmy. Doufám, že se vám článek bude líbit, za případné komentáře předem děkuji.

Přirozený řád - nepřemožitelná tma

Ještě než lidstvo vůbec mohlo bojovat s tmou - aktivitu obyvatel planety ovlivňoval pouze východ a západ slunce. Když slunce zapadlo, nastala opravdová "Tma jako v pytli" - popravdě řečeno - opravdová ne, přeci jen trochu toho světla odrážel měsíc a hvězdy na noční obloze.

Dar z nebes - oheň

Jakmile lidstvo získalo první oheň, skončila nepřemožitelná nadvláda tmy a od té doby to s ní jde stále z kopce.... Proč píši "dar z nebes"? Předpokládá se, že první oheň, který lidé získaly byl oheň, který způsobil blesk - naši předci ho museli neustále udržovat a starat se o něj, získat nový byl totiž problém...

Louče, svíčky, olejové lampy

Lidstvo to ale nevzdalo a našlo si postupem času způsob, jak si vyrobit oheň vlastní. Jakmile toto naši předkové zvládli, začali neustále hledat lepší způsob jak připravit temnou noc o trochu její nadvlády a vymysleli nepřeberné množství svítidel z přírodních zdrojů (vosk, oleje...).

Křesadla, sirky, petrolejky, plynové lampy

V této fázy nastává malý zlom - lidé přestávají používat otevřený oheň a snaží se jej (musím dodat, že úspěšně) uzavřít do nádob. Tím se jim podařilo zvýšit celkovou efektivitu svícení. Prodloužila se tím doba a také intenzita proscesu svícení.

Příchod elektřiny - žárovka je favorit

Objev elektřiny posunul boj s tmou na novou úroveň. "Tma jako v pytli" byla doslova a do písmene poražena. Dnes máme tisíce druhů žárovek. Klasické, úsporné, diodové, zářivkové....atd. Na ulicích nám svítí veřejné osvětlení, do lesa můžeme vyrazit třeba s baterkou. V autě stačí otočit knoflíkem a hle - na cestu je krásně vidět. Není už třeba se tmy bát - lidstvo tuhle válku na plné čáře vyhrálo.

Světelné znečištění aneb všeho moc škodí

Šli jsme dokonce tak daleko, že dnes Země trpí světelným znečištěním. Doslova a do písmene záříme do vesmíru. Že nevíte co to světelné znečištění je? Našel jsem poměrně objektivní a zajímavý článek, kde se o něm dozvíte více.
Jak je vidět na Mapě světelného znečištění níže - vyspělé státy jsou z vesmíru nádherně vidět. Co ale lidé, kteří v těchto státech bydlí (především ve velkých městech) nevidí? Je to pohled na krásnou noční oblohu plnou hvězd...

Kam za opravdovou tmou?

Tma jako v pytli na světě ještě existuje (lidstvo jí dokáže do jisté míry úspěšně vzdorovat, ale ne ji úplně vymítit). Já vám povím jednu svou osobní zkušenost. Je to asi rok, co jsem byl s přáteli na výletě. Bylo krásné horké léto a my jsme se rozhodli navštívit Koněpruské jeskyně. V parném letním dnu byl sestup pod zem doslova balzám a na konci prohlídky nám průvodkyně jako součást prohlídky ukázala Tmu jako v pytli - tam tomu tedy říkají Absolutní tma (ale to na věci nic nemění). Po zhasnutí jste si neviděli ani na špičku nosu...o představě, že budu muset najít takové tmě cestu ven ani nemluvě - nemožné... Taková tam byla tma - tma jako v pytli.
Když jsem viděl na blogu toto téma, hned jsem si na ten svůj zážitek vzpomněl.
Rada na závěr - tmu jako v pytli najdete třeba v jeskyních (čtenářům se omlouvám, zapomněl jsem ji pro vás vyfotit). Kdo má chuť jí vidět navlastní oči - vyražte také na výlet do nějaké té "temné jámy" - naštěstí tu v ČR nějaké máme a je na co se dívat - pokud tedy není TMA JAKO V PYTLI.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbil se ti příspěvek? Pokud ano - klikni

Ano

Komentáře

1 Sasanka Sasanka | Web | 10. února 2012 v 1:09 | Reagovat

Pekny clanok :)... pekne ponata tema tmy a  svetla :-)

2 Switch Switch | Web | 10. února 2012 v 4:52 | Reagovat

[1]: Děkuji :-)

3 Banán Banán | 4. května 2013 v 19:30 | Reagovat

Hezký :) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama