Sociální sítě - zloději času a lidskosti?

28. ledna 2012 v 10:14 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Asi každý již slyšel o Facebooku, Twitteru, MySpace, Flickeru, Google+, hi5, Netlogu nebo třeba Badoo (omluva těm, které jsem nezmínil...je Vás prostě moc...). O co ve skutečnosti jde - co nám tyto sociální sítě přinášejí a co nám například berou. Krátké zamyšlení nad fenoménem 21. století a jeho vlivu na společnost.

Na úvod bych rád napsal, že jsem rád, že se na BLOG.cz objevilo právě toto téma, protože se dle mého názoru jedná o "velký společenský problém" a lidi by se měli trochu zamyslet - budu se to jako vždy snažit napsat v několika bodech. Samozřejmě co člověk, to rozdílný názor - tudíž předem děkuji za reakce v podobě komentářů :-) Popřípadě pokud Vás následující zamyšlení opravdu zaujme klikněte na tlačítko "Líbí se mi" pod článkem.

Dobrý sluha, zlý pán

Myslím si, že používání sociálních sítí se nevyhneme - jsou prostě TADY a jsou COOL, mělo by se to ale udržet v rozumné míře a každý jednotivec by si měl říct, kolik času prosezeného u počítače je ještě rozumná míra. Mezi hlavní výhody patří snadná komunikace v reálném čase, šetří nám nemalé finanční prostředky, telefonování či psaní SMS v takovém rozsahu by nás přišlo opravdu na spoustu peněz. Jako hlavní problém ale spatřuji spíše návykovost těchto sítí, znám spoustu lidí (především mladších - teenegeři), kteří už bez toho nemohou žít a na sítích tohoto charakteru tráví až přespříliš mnoho času. Vytrácí se pak potřeba komunikace, setkávání se s lidmi a jakýchkoli společenských aktivit.

City, pocity a emoce - úsměv versus ":-)"

Mezi virtuálním a skutečným rozhovorem je skutečně obrovský rozdíl. Při osobním kontaktu máme možnost se dívat druhému do očí, sledovat mimiku jeho obličeje a číst mezi řádky z "řeči těla". Máme okamžitou zpětnou vazbu a známe reakci druhého člověka. Lidské emoce ve virtuálním světě nahrazují "smajlíci" - ruku na srdce když se na Vás usměje opačné pohlaví, není to příjemnější? Položím teď řečnickou otázku - Nebude to mít vliv na naše chování? Nestanou se z lidí jedinci bez schopnosi se začlenit do normální společnosti?

Lidský kontakt versus virtuální procházky

Aby lidé spolu mohli navázat vztah a celkově již vzniklé vazby udržovat - musejí se setkávat, zažívat společné životní situace - naše vztahy to posiluje a upevňuje. Tohle viruální kontakt přes sociální sítě nahradit nedokáže. Je pravda, že máme možnost pomocí těchto sítí možnost komunikovat a sdílet informace s našimi blízkými, měli bychom si ale uvědomit, že se většinou bavíme o věcech, které jsme již zažili - nevytváříme tedy zážitky nové. Na co budeme vzpomínat po několika letech? Na chatování s přáteli? To těžko... Je potřeba si říct, že s lidmi, s nimiž tímto působem komunikujeme bychom se měli navštěvovat, opravdoví přátelé totiž za to stojí. Mohlo by se totiž stát, že ztratíme lidský kontakt a lidé budou za to nejintimnější považovat dotek na svém "chytrém telefonu" když si píší s někým na kom jim záleží - vyražte si raději s touto osobou na procházku a držte se při tom za ruce.

Exhibicionismis v akci - statusy a fotky....šup s tím na "Zeď"

Dalším problémem je ztráta zábran, lidé sdílejí na svých profilech informace, které by v mnohých případech ve skutečném životě takto viditelně zezveřejňovali a pokud ano, tak ne veřejně všem, ale jen v soukromí s nejbližšími. Na sociální síti totiž mnohým nezáleží na kvalitě příspěvků, ale na počtu "Lajků" a komentářů pod příspěvkem, což je špatně. Ne všechno je potřeba sdělovat světu - hrozí absolutní ztráta soukromí. Jak se říká ve všech amerických filmech, když zatýkají zločince: "Vše co řeknete může a bude použito proti vám." Kdykoli tedy něco píšete, řekněte si napřed, jestli by vám to také nemohlo nějak ublížit. 99,9% z nás, kteří používají některou ze sociálních sítí by nešli ven a na zeď sprejem nenapsali, že jsme si např. koupili nové boty, nebo že nevíme co budeme zítra dělat... Přitom na profilech lidí tyto "sprejerské virtuální" nápisy naleznete prakticky každý den...

Pár slov na závěr

Neseďte doma u PC, jděte ven s přáteli nebo blízkými, sportujte nebo jděte jen tak do přírody - bude to prospěšnější než sedět doma. Život přináší spoustu zábavy a zůstanou vám alespoň hezké vzpomínky - život na síti nikam nevede a nemá budoucnost. Chraňte si soukromí, mohli byste na svou lehkomyslnost doplatit. Toto není výzva abyste přestali používat sociální sítě, jen abyste je používali v rozumné míře a nebyli na nich závislí. Nejsmutnější je totiž fakt, že pokud se necháte pohltit a podmanit, za pár let můžete zjistit - že jste zůstali sami a že nemáte skutečné přátele.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbil se ti příspěvek? Pokud ano - klikni

Ano

Komentáře

1 meinefotos meinefotos | 28. ledna 2012 v 10:28 | Reagovat

Úžasný článek :-) A krásný blog..
Jestli chceš jukni se na můj blog a zanechej komentář budu za to moc ráda :-) Hezký den

2 Switch Switch | Web | 28. ledna 2012 v 10:32 | Reagovat

[1]:
Děkuji za pochvalu :-) Tvůj blog jistě navštívím a okomentuji ;-)

3 Sarik Sarik | Web | 28. ledna 2012 v 10:32 | Reagovat

Máš pravdu ale když tam chodíte jen občas a nedáváte si tam osobní údaje tak je facebook fajn

4 Switch Switch | Web | 28. ledna 2012 v 10:35 | Reagovat

[3]: S tím souhlasím - proto v článku píši, že se to musí používat v "rozumné míře" - prostě tomu nepropadnout a nesedět u toho třeba 6 hodin denně. Napsal jsem to, jak jsem to napsal hlavně kvůli tomu, aby o tom lidé trochu přemýšleli nad dopady, pokud se stanou závislí. Sociální sítě mají i spoustu výhod, to nepopírám :-)

5 Sarik Sarik | Web | 28. ledna 2012 v 10:44 | Reagovat

Mohl by si se juknout na náš web? Máš pěkný blog.

6 Switch Switch | Web | 28. ledna 2012 v 10:47 | Reagovat

[5]: Už jsem koukal :-) Vždy se dívám na blogy lidí, co mi komentují články :-) Děkuji za pochvalu - velice si těchto slov cením, alespoň vím, že nebloguji zbytečně.

7 Satine Satine | Web | 28. ledna 2012 v 11:08 | Reagovat

Fajn článek, moc se mi líbil závěr. Já jsem si FB zrušila už někdy před Novým rokem a vůbec mi nechybí. Naopak je ulehčující nevědět nejnovější drby a "kdo s kým co".

8 Switch Switch | Web | 28. ledna 2012 v 11:13 | Reagovat

[7]: Já jsem si ho také zrušil, ale nakonec jsem si ho opět založil. Ne že by mi chyběl, ale na spoustu lidí jsem měl kontakt jen přes Facebook. Máš pravdu, že je mnohdy lepší "nevědět nejnovější drby". Každopádně od znovuzaložení jej využívám mnohem méně než dříve. Díky za pochvalu. :-)

9 Lukky Lukky | Web | 28. ledna 2012 v 12:56 | Reagovat

Súhlasím, keď to človek nepreháňa a nepredbieha sa len v počte priateľov, netrávi tam 24hodín denne, tak je to v poriadku...
Nechápem napríklad ľudí, ktorí si vytvárajú falošné účty... načo je to dobré?....

10 Switch Switch | Web | 28. ledna 2012 v 13:04 | Reagovat

[9]: Falešné účty také nechápu, asi si tím dotyčný léčí nějaký komplex. Popřípadě to zneužívá, například k manipulaci s lidmi. Jsme prostě lidi a podvody, lži a klamání jsou bohužel hluboko zakořeněnou lidskou přirozeností...

11 GVKB GVKB | E-mail | Web | 2. června 2015 v 8:56 | Reagovat

Hodnota; sociální sítě, stránky, blogu, atd. není jenom v počtu návštěv, ale hlavně v tom, jak se dlouho návštěvy zde i zdrží, a jestli na něco zde i klikají, a tím projevují to, že zde jsou. Je to jako v obchodě, kde se obchodník snaží zákazníky zdržet v obchodě co nejdéle, aby oni mu zde přinesli zisk. Zde se dostáváme k mnoha kouzlům, která umí návštěvu zdržet, a většinou si tato návštěva dává i odkaz do svého prohlížeče. Nejběžnějším trikem, je nucení vám toho, že se někde zaregistrujete, a díky registraci dostanete nějaké výhody, kdy můžete dělat to, co byste bez registrace zde nemohli dělat.
Uvědomte si to, že váš čas má velikou hodnotu, a pokud někde svůj čas ve virtuálním světě zbytečně a naivně ztratíte, nikdo vám ten čas už nevrátí. Optimální je mít jenom svoje soukromé virtuální systémy, kde jste administrátorem, a věnovat veškerý svůj čas jenom svým virtuálním systémům, které neustále zlepšujete, a snažíte se o to, aby vám i přinášeli zisk z odbytu zboží, nebo služeb, to že jste na cizím virtuálním systému, to vám nemůže nikdy žádný zisk přinést, zde jste jenom mouchou, chycenou do virtuální kouzekné pavučiny.
Všimněte si, jak je většina zlodějů vašeho času, podobná virtuální řece, do které vstoupíte dneska, a zítra zde o vás už nikdo nebude nic vědět, a tak byl váš drahý čas zde zcela zbytečně promrhaným časem. V mnohém mě některé virtuální systémy co kradou lidem čas, připomínají ubohé sekty, všichni zde jsou kamarádi, ale když dojde na to, aby vám reálně někdo s něčím reálným pomohl, tak vám nikdo už nepomůže, je to falešný svět plný falešných iluzí, kdy si myslíte že jste mistry, ale ve skutečnosti jste jenom začátečníky, s virtuální iluzí mistra, v nějaké specializaci. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama