Život bez elektřiny - scénář náhlého globálního výpadku

3. října 2011 v 19:15 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Kdyby z ničeho nic vypli elektřinu, nastal by chaos a zmatek - lidstvo je na elektřině z velké části závislé a jen málo lidí si umí představit, že by se toto opravdu stalo. Pojďme si projít několik odvětví lidského života a ukažme si scénář, jak by tato situace dopadla.

Jak jsem již napsal v úvodu, myslím, že kdyby z ničeho nic došlo k celosvětovému výpadku elektřiny, lidstvo by se s tím jen těžko vyrovnávalo. Zde je několik příkladů, kde by se to nás lidí dotklo nejvíce.

Doprava - totální kolaps

Pokud by zhasly světla na semaforech, není to tak nejhorší, dopravu by řídili policisté jak tomu bývalo dříve - i tak by to ale bylo náročnější, protože policejní jednotky na takovou rozsáhlou každodenní práci nemají dostatek personálu. S větším problémem by se potýkala letecká a námořní doprava - majáky, navigace, letecké a námořní řídící střediska, to vše by přestalo fungovat a spoustu lidí by to stálo životy. Stejně tak železnice, dnešní zabezpečovací zařízení, přejezdy - vše je napájené elektřinou.

Zdravotnictví - bez elektřiny to prostě nejde...

S velkým problémem by se potýkali zdravotníci - do několika minut by v nemocnici zemřeli všichni pacienti, kteří jsou připojení na podpůrné přistroje. Pacienti by nemohli dostat plnohodnotnou péči, protože by nefungoval jediný přístroj, klimatizace, topení a netekla by voda - jak jistě víme, sterilní prostředí by bylo neudržitelné a jak tomu ukázala historie, v nemocnici byste se dočkali spíše infekce, než pomoci od personálu. O operacích ani nemluvě, při svíčce operaci mozku prostě neprovedete...

Potraviny - příprava a uchovávání potravin

Během několika dnů byse zkazila většina potravin v obchodech i v domácnostech, bez mrazáků a chladících boxů potraviny moc dlouho nevydrží. Nehledě na přípravu pokrmů, mnoho lidí dnes nemá možnost ohřát či uvařit si jako dříve něco na kamnech nebo v peci - takovou možnost lidé ve městě prostě většinou nemají... Výběr potravin by se během několika týdnů zůžil jen na potraviny místního charakteru - zapomeňtě na banány a pomeranče...Nezapomeňme podotkout, že mnoho druhů zemědělství se bez elektřiny teké neobejde, nádledoval by tedy nevyhnutelně nedostatek potravin, hladomor a bída.

Banky, obchod - kde nic tu nic...

Finanční a obchodní trhy by padly - jen málokdo by se dostal ke svým penězům,banky mají veškeré informace uloženy v elektronické podobě, finanční transakce probíhají elektronicky. Už byste nemohli zaplatit kartou, nebo si vybrat v bankomatu - těžko říct, zda by banky vyplácely peníze v hotovosti, pokud by neměli informace, kolik peněz kdo vlastní. Peníze by jistě ani neměli hodnotu, pokud by se podobný katastrofický scénář opravdu stal...


Takto bysme mohli pořád a pořád dokola popisovat problematiku náhlého "stálého" výpadku elekřiny - ovlivnilo by nás to všechny, myslím, že by to pro lidstvo byla velice těžká doba. Ovlivnilo by to všechny aspekty lidského života - jak po materiální stránce, tak po sociální. Lidé by měli na vše mnohem méně času, doma více práce a těžkostí. Mnoho lidí by zemřelo.

Na závěr bych rád řekl, že dnešní doba je tak přetechnizovaná a závislá na elektřině - naši předci se bez ní sice obešli, měli ale mnohem těžší život. Mnoho z dnešních lidí by se s takovou náhlou změnou nedokázalo vyrovnat, nakonec bysme si ale zvykli - pokud není jiná možnost, lidstvo má ohromný potenciál se přizpůsobit. Bylo by to ale velice bolestné...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Secret Secret | 3. října 2011 v 19:19 | Reagovat

Úžasne skvelý článok! :-)

2 Switch Switch | Web | 3. října 2011 v 19:20 | Reagovat

[1]: Díky, snažím se ;)

3 Lukky Lukky | Web | 3. října 2011 v 20:04 | Reagovat

Skvelý článok :D Pekne prepracovaný :) Super! :D

4 Switch Switch | Web | 3. října 2011 v 20:05 | Reagovat

[3]: Díky, názor může mít někdo odlišný, ale já to vidím takhle. ;-)

5 Mayhemist Mayhemist | 6. prosince 2011 v 13:38 | Reagovat

Základ tohohle článku je velmi dobrý, jsou to vážně ty nejzávažnější oblasti života. Myslím ale naopak, že by si lidstvo nezvyklo, vidím to, na rozdíl od autora, dost pesimisticky. Ve chvíli, kdy by zanikla všechna media, lidi by se neměli jak dozvědět, že je výpadek celosvětový, takže by chvíli trvala nejistota a potom by nastala panika. Lidi by se snažili dostat ke svým blízkým, ale zbývalo by málo paliva na cestování a další by se nemělo jak dovážet, takže odvoz by se platil...no asi cigaretami a alkoholem a hlavně jídlem, zásoby by se totiž začaly rychle tenčit. Mezi tím už by hysteričtější jedinci začali drancovat obchody, rabovat a přepadávat. Nakonec by asi došlo i na vykrádání domácností.
Další věc je pak např. problém s fekáliemi a odpadem. Záchody by nesplachovaly, protože by netekla voda, lidi by vyhazovali hnijící odpadky, ale ty by neměl kdo odvážet, umírali by lidi, ale neměl by je kdo pohřbít, převézt atd. Takže kromě toho všeho by tu zavládl nechutný smrad. V takové "čistotě" by se začaly šířit epidemie a obzvláště ve městech, která jsou hustě obydlená, by vymřela spousta lidí na nemoci. Další by zemřeli v různých rvačkách o zásoby nebo zkrátka na neschopnost se o sebe v těchto podmínkách postarat (ať už ze zdravotních nebo jiných důvodů). Asi by začali vznikat různé gangy, které by organizovaně loupily a znemožňovaly by migraci obyvatel, kteří by se chtěli z měst dostat. Myslím, že by eventuální celosvětový výpadek proudu (např. z důvodů silné magnetické bouře na Slunci, což se stát může) měl fatální následky pro lidstvo a jen málo městských obyvatel by jej přežilo, nejlépe by to zvládli pravděpodobně lidé na venkově či v odlehlých končinách, kteří jsou permanentně částečně odříznutí od zbytku civilizace a vystačili by si bez proudu a s vlastními zdroji potravin. Lidstvo takové, jak ho známe, by asi zaniklo a muselo by začít od začátku. Ale nikdo neví, jak dlouho by vůbec trvalo, než by se všichni uklidnili a dalo by se znovu v klidu jednat o dalších postupech...

6 Switch Switch | 27. prosince 2011 v 19:01 | Reagovat

[5]: Moc pěkný komentář, v zásadě souhlasím. Přeci jen si ale myslím, že lidstvo by přežilo, i když ne v podobě jak ho známe nyní. Každopádně by to stálo mnoho lidských životů a například vyspělé státy by se s tímto problémem vypořádávali hůře než rozvojové země, napříkla v Africe by měly domorodé kmeny velký náskok a výhodu, protože by to pro ně neznamenalo až takovou změnu (pouze by nedostali humanitární pomoc, i když je pro někoho jistě důležitá, pro odlehlé kmeny není klíčová). Ale v zásadě jsi vystihl základní dopady toho, co by při tomto katastrofickém scénáři pravděpodobně nastalo. ;-)

7 Jitka Jitka | 19. května 2013 v 21:20 | Reagovat

Je to boží,strašně mi to pomohlo zpracovat referát :-) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama