Déšť - ničivé požehnání

24. října 2011 v 21:18 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Déšť patří do koloběhu vody v přírodě. Někteří jej považují za nepříjemný jev, protože nás nutí místo aktivit venku vyhledávat aktivity uvnitř, některým způsobuje velké škody, jiní jej zase považují za požehnání.

Ať chceme nebo ne - pršet bude... Někdy krátce, jindy dlouho, ale tomuto přírodnímu úkazu prostě neutečeme...

Déšť jako pomocník:

Nebudeme si nic nahávat, pokud pršet nebude, nastaly by obrovské problémy - zemědělcům by nevyrostla úroda, krajina by vyprahla natolik, že by veškeré rostliny odumřely, to by donutilo živočichy, kteří krajinu obývají začít migrovat za potravou. Vyprahlá krajina je také více náchylná k požárům a veškeré vodní plochy (např. rybníky, jezera) by začaly postupně vysychat. Došlo by to tak daleko, že by nám došla veškerá zásoba pitné vody, jelikož déšť pomáhá doplňovat zásoby spodních vod, které lidstvo používá jako největší zásobárnu pitné vody.

Déšť jako nositel zkázy:

Vezmeme-li to z druhého konce, příliš mnoho dešťových srážek také škodí - sami to známe z našich místních poměrů - lidé zasažení povodněmi, spousta škod, obětí - to známe z naší nedávné historie v ČR velmi dobře. Také zemědělci nejsou nadšení, pokud prší "až příliš" - déšť vyplaví zasetou sadbu, vzroslé plodiny začínají snáze podléhat plísňím - protože země nestačí vsakovat velké množství vody, které naprší.

Příhoda s déštěm - sportujeme za každého počasí:

Často vídám lidi (běžce) běžící po silnici i v těch největších lijácích - jednou jsem s vidinou dobrého skutku zastavil takovémuto běžci a nabídl mu, že ho svezu - k mému největšímu údivu jsem byl odmítnut a oslovený mladý muž pokračoval v běhu vesele dál. Chvilku jsem seděl v autě jako opařený - protože jsem odmítnutí nemohl rozdýchat a poté jsem pokračoval v cestě. Před lidmi, kteří sportují za jakéhokoli počasí smekám - já osobně jsem opačný typ, který raději zůstane v suchu a pohodlí domova... Není to ale škoda? Jak jste na tom vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 28. října 2011 v 17:05 | Reagovat

Možná byl ohleduplný a nechtěl zamokřit sedadlo v autě. :-D
Nebo si prostě chtěl zaběhnout svou oblíbenou trať a kdyby se nechal svézt, podvedl by sám sebe. :-?  8-)

2 Switch Switch | Web | 28. října 2011 v 18:02 | Reagovat

[1]: Podle výrazu mi spíš přišla vhodnější druhá varianta. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama