Gimp - kde najít návody

7. září 2011 v 19:11 | switch |  Zaujalo mě..zaujme i vás?
Gimp je nejrozšířenější grafický editor na operačních systémech Linux, mnoho lidí se v něm ale nevyzná a uvítali by přímo návody a řešení konkrétních situací. I já patřím mezi uživatele, kteří si raději přečtou návod a během několika minut mají hotovo, namísto zkoušení tzv. "naslepo" bez zaručeného výsledku...

Pár slov o Gimpu

Gimp je nejrozšířenějším grafickým editorem v Linuxu (u mnoha distribucí je již po základní instalaci nainstalován k používání), ale nekraluje jen na Linuxových OS, panuje i na mnoha počítačích běžících pod OS Windows atd. Jeho síla je v dostupnosti - Gimp je zcela zdarma a svými funkcemi plnohodnotně nahradí mnoho placených programů. Díky vývojářům zraje jako dobré víno a můžeme tedy očekávat, že bude v budoucnu ještě lepší než dnes.

Seznámení s programem Gimp

Jeden z prvních webů po nainstalování Gipmu, který byste měli navštívit se jmenuje Gimp příručka. Zde se seznámíte se všemi nástroji obsaženými v programu a operacemi, které tento program pro práci s bitmapovou a vektorovou grafikou umí. Uvedeny jsou zde i postupy pro jednotlivé operace. Web pochází z pera českého autora a je velice přehledně zpracovaný.

Web navštívíte kliknutím na obrázek níže

Oficiální česká podpora pro Gimp (česky)

Oficiální stránky Gimpu nabízejí aktuální informace o vývoji programu, odkazy na stažení, spousty návodů (tutorialů) a nechybí ani fórum, kde si můžete nechat poradit od zkušenejších uživatelů tohoto grafického editoru.

Web navštívíte kliknutím na obrázek níže

Návody pro Gimp (česky)

Dalším portálem, který se zabývá programem Gimp je web Návody pro Gimp. Naleznete zde konkrétní návody pro konkrétní úpravy a tvorbu grafiky. Nechybí ani fórum, kde si můžete nechat poradit od zkušenějších uživatelů. Mnoho z tutoriálů je doplněno videonávodem.

Web navštívíte kliknutím na obrázek níže

Oficiální stránky programu Gimp (anglicky)

Na oficiálním webu programu Gimp naleznete informace o aktuální verzi, odkaz na stažení programu a pluginů a spoustu návodů, bohužel na webu se hůře orientuje a někomu může navíc dělat problémy angličtina. Rozhodně ale stránky neopomeňte navštívit, je tu toho spoustu k vidění. Malá rada - menu nehledejte v bočním panelu ale úplně dole v patičce stránky.

Web navštívíte kliknutím na obrázek níže

Návody pro Gimp (anglicky)

Posledním portálem zabývajícím se návody pro Gimp, který dnes představím nese název gimp-tutorials.net - stránky jsou celé v anglickém jazyce, ale obsahují opravdu spousty, spousty tutoriálů (mnoho z nich obsahuje videonávod). Stránky mají jednoduchou strukturu a poměrně jednoduše se na nich orientuje. Naleznete zde fórum (v angličtině), kde si můžete nechat poradit od zkušenějších uživatelů.

Web navštívíte kliknutím na obrázek níže

Knihy o Gimpu

Nejen internetem je člověk živ a tak přihodím jako bonus výčet několika knih v češtině, které doposud vyšly a jsou u nás v ČR volně k zakoupení. V knihách naleznete spoustu rad a návodů. (odkaz na Heureka.cz)

Pár slov na závěr

Podobných internetových stránek, které jsem v tomto článku představil, naleznete na síti mnoho - vybral jsem jen ty, které mne zaujaly a které mají obsah, který by vám při práci s Gimpem mohl skutečně pomoci. Doufám, že se vám článek líbil a předem děkuji za nápady či připomínky. Pište komentáře, podělte se s ostatními o své zkušenosti s tímto grafickým editorem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte Gimp pro práci s grafikou?

Ano 62.5% (25)
Zatím ne, mám v plánu Gim vyzkoušet 20% (8)
Ne, používám jiný editor 10% (4)
Ne, s grafikou nepracuji 7.5% (3)

Komentáře

1 VendyW VendyW | Web | 23. července 2012 v 21:21 | Reagovat

Tak s Gimpem bych se ráda naučila, ale i když na kompu jsem dýl, některé věci jsou pro mne španělská vesnice a mezi nimi i práce s takovýmto editorem. Já si zatím fotky upravuji v různých jednoduchých on-line editorech ale ráda bych se naučila i s něčím lepším. Gimp mi připadá jako vhodná alternativa, ale jsem jak ty, potřebuji perfektní tištěný návod a pak podle něj jedu dokud se to nenaučím, a ten mi právě chybí....vytiskla jsem si sice něco, ale to je jen takové povšechné a nijaké...

2 Switch Switch | Web | 23. července 2012 v 21:53 | Reagovat

[1]: Chce to vyzkoušet, na gimp.4fun.cz ti rádi poradí, já sám tam občas dávám dotazy na fórum a většinou brzy dostanu odpověď. Každopádně pokud mám zhodnotit Gimp jako takový, tak je to skvělá alternativa Photoshopu a je zdarma. Rozhodně bych s ním chtěl umět víc, ale jak říkáš, to chce čas a dělat dle návodu krok za krokem. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama