Moje cesta - aneb jak jsem poznal Linux

9. července 2011 v 2:07 | switch |  Switchův blog
Dnešní článek trochu odbočí od toho, co obvykle na svém blogu publikuji ale velice úzce s tím souvisí. Je to trocha z historie zabývající se tím, jak jsem se k operačnímu systému Linux vůbec dostal a co mě přimělo u něj zůstat. Pokud vás to zajímá, čtěte dále.

Vraťme se zpět o několik let...píše se rok 2006

V té době okupoval můj PC již několik let Windows XP - byl jsem s ním spokojený, nic jiného jsem do té doby na vlastní kůži nepoznal, tak ani nebylo s čím srovnávat. V roce 2006 nastala jedna velká změna v mém životě, stěhování. V novém bydlišti mi ale chyběla zásuvka pevné linky, tak jsem musel vyřešit, jak se jiným způsobem připojit na internet. Jedinou možností, která zde byla - bylo Wi-Fi. Kontaktoval jsem tedy firmu, která to tu má pod palcem, aby mě přijeli zapojit.
Technik po pár dnech dorazil na plánované připojení, proměřil si u mě signál a připojil mě do sítě. S sebou měl notebook a na něm nainstalováno něco, co jsem do té doby neviděl LINUX - dali jsme spolu řeč o jeho operačním systému, kterým bylo Kubuntu. Poté mi přepálil LiveCD Kubuntu s ujištěním, že ho můžu používat legálně (což mě hodně překvapilo a moc jsem mu v té chvíli nevěřil). Občas jsem si to pro legraci nabootoval a brouzdal v Linuxech po internetu a psal si s přáteli přes Kopete (ICQ klient). Vždy ale LiveCD skončilo v šuplíku. V té době jsem o Linuxu přečetl spoustu článků, jak negativních, tak pozitivních, ale svůj názor jsem si na něj udělat neuměl, tak jsem hledal mezi distribucemi a stáhl jsem si další LiveCD Mandrivu 2007 Spring, tehdy s KDE 3 - v krásném žlutém provedení :-). Opět jsem ho ale používal jen pro ukrácení volného času.
Za krátký čas mi ale XP nenaběhl - znáte to...černá obrazovka a kde nic tu nic... Jediné co mě napadlo bylo, že abych mohl opět nabootovat MDV 2007 abych mohl alespoň na internet. Když jsem přibližně týden používal pouze nabootované LiveCD řekl jsem si, proč to nezkusit nainstalovat - stejně bych se přeinstalaci Windows nevyhnul, tak proč to nezkusit na tu "chvilku", než se odhodlám k tomu opět nahodit Windows. Po instalaci MDV jsem u ní ale zůstal a XP jsem již zpátky nenainstaloval - bavilo mě modelovat si systém na míru. Velice mě překvapila přátelská komunita kolem Mandrivy a když jsem měl nějaký problém, vždy mi někdo na fóru poradil a pomohl ho vyřešit. Zpočátku to bylo hodně krkolomné a muselo se se mnou jak s dítětem, všechno polopaticky vysvětlovat... Díky všem za trpělivost.
Když jsem se v Linuxech trochu zorientoval, řekl jsem si, že zkusím i další distribuce - vyzkoušel jsem Ubuntu, PCLinuxOS, Puppy Linux, Debian a Danix, ale vždy jsem se k Mandrivě vrátil. Grafické prostředí KDE mi prostě sedí a jak jsem již napsal, komunita na fóru Mandrivy je natolik přátelská a ochotná pomoci s problémy, že se jsem již o jiné distribuci neuvažoval. Od verze Mandriva 2007 jsem postupně jen upgradoval na 2008, 2009 (verze 2009 obsahovala nové "nedodělané" KDE4 se kterým bylo spoustu problémů) a nakonec 2010, kterou mám aktuálně nainstalovanou - o 2011 ale neustále přemýšlím. - chce to jen čas na to udělat si zálohu dat a pustím se do toho.
Říkáte si - proč jsem se prostě nevrátil k Windows? Odpověď je jednoduchá - Linux mi vyhovuje, je rychlý, nestalo se mi, že by mi někdy "zamrznul", nehrozí mi spyware, malware ani viry či jiný odpad z internetu a především na něm zvládám udělat vše co potřebuji (od práce s textem nebo grafikou, přes multimedia, učení, internet, hry, webdesign...prostě všechno).
Nadchla mě spousta programů v Linuxu a jejich instalace, správce software a balíčkovací systém je prostě perfektní věc. Pamatuji si, že hledat programy pro Windows bylo mnohdy složitější - samý shareware, Trial....mnohdy nepoužitelný freeware plný reklam... Co se programové vybavenosti týče, už po samotné instalaci má Linux nadstandardní výbavu, oproti Windows. Kdo nechce neustále platit nekřesťanské peníze za programy, nebo porušovat zákony a používat nelegální software, je pro něj Linux jasná volba. Jde jen o to "chtít" se něco nového naučit. Programy v Linuxu jsou jiné - některé horší, některé stejné, některé lepší - každý si ale najde své oblíbené.

Na závěr

Snažil jsem se ve svém článku vysvětlit, co mě k přechodu na Linux vedlo, je to systém, který si můžete perfektně přizpůsobit svým potřebám, náklady jsou minimální (rovnající se nule), bezpečnost je vysoká, široká podpora komunity, rychlost a stabilita systému, pěkný vzhled, funkčnost, svobodný software - jedinou cenu, kterou neznalý uživatel zaplatí - je trochu času, než se do toho dostane. Stojí to ale rozhodně za to. Nejvíce mě nadchla myšlenka, že mám nyní legální OS s legálním software, plně vyhovující mým potřebám. Navíc se Linux stal jedním z mých velkých koníčků, čehož je důkazem i tento blog.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama