Evidence sbírek (část II.) - GCstar

7. července 2011 v 18:16 | switch |  Programy pro linux
GCstar
Program GCstar slouží k evidenci sbírek, například Vaší hudby, fimů, knih, mincí a podobně. Tento správce sbírek Vám usnadní orientaci, vyhledávání či evidenci zapůjčených předmětů.

Základní informace:

Oficiální stránky: GCstar
Licence: GPL
Opeační systém: Linux, Mac, Windows
Verze použitá pro recenzi: GCstar 1.4.3

O programu GCstar:

GCstar je program určený pro evidenci nejrůznějších sbírek, pokud tedy máte rádi pořádek ve své hudbě, filmech, knihách či jiných předmětech a jste vášnivými sběrateli naprosto čehokoli, tento program je určen právě pro Vás. Na výběr máte několik přednastavených typů sbírek, které uživatelé nejčastěji využívají, ale není problém si vytvořit vlastní šablonu do které potom budete své předměty přidávat.
Následně budete uvedeni do sbírky (která je po nainstalování prázdná) a můžete začít přidávat své vlastní předměty (položky) do seznamu. Práce s GCstar je intutivní a jelikož je program kompletně lokalizován do češtiny, bude práce s ním velice snadná.
U některých modulů je možné stahovat automaticky informace z internetových databází (většinou jde ale o zahraniční servery, takže uživatel z ČR je mnohdy nevyužije). Poněkud mi zde chybí například Československá filmová databáze (ČSFD.cz), která je mezi uživateli ČR velice oblíbená. Jen pro informaci - GCstar před změnou designu ČSFD podporoval, doufám tedy, že nadšenci tuto možnost v blízké době opět rozchodí a ČSFD bude možné opět používat.
GCstar vyniká snadným ovládáním a příjemným vzhledem. Může zahrnout spoustu informací včetně obalů a přímých odkazů na soubory v PC (hodí se například pro přímé spuštění filmu z programu GCstar). Obsahuje také možnosti zápůjček s možností upozornit na nevrácený předmět e-mailem, což je příjemná funkce, která Vám ušetří starosti se shánením svého majetku zpět. Nechybí ani export a import sbírek do různých formátů, což pokročilejší uživatelé jistě ocení.

Na závěr:

Program GCstar je jednoduchý osobní manažer naprosto jakékoli sbírky, evidence položek je snadná a orientace ve vytvořené sbírce díky mnoha možnostem vyhledávání nabízí běžnému uživateli přesně to, co může chtít, ba i více. Lokalizace do českého jazyka je pro uživatele příjemná, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozumněli. GCstar nabízí opravdu široké možnosti nastavení a zahrne spousty informací, které si chcete k položce uložit. Propojení s internetovými databázemi je poněkud slabší, ale i přesto ho někdy využijete. Vzled je příjemný a používání snadné. Nabízí export a import do mnoha formátů, které je možné poté dále zpracovat. Pokud Vám přednastavené šablony nevyhovují, můžete si je upravit, či si vytvořit vlastní šablonu. Obsahuje modul zápůjček s možností upozornění e-mailem na nevrácenou položku.

Instalace:

Nainstalovat můžete pomocí Správce software (mějte na pamětí, že je potřeba mít nastavené zdroje software) - to učiňte dle Vaší distribuce kterou používáte.

Instalace pro Mandriva Linux:

  • nastavte zdroje např. z http://easyurpmi.zarb.org/
  • poté nainstalujte přes Správce software nebo příkazem v konzoli urpmi gcstar

Instalace pro Windows:

  • stáhnete .exe soubor ze stránek GCstar a spustíte ho a proklikáte se instalací
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama