Gwenview - prohlížení obrázků v Linuxu

9. dubna 2011 v 17:17 | switch |  Programy pro linux
Gwenview je linuxový prohlížeč obrázků pro prostředí KDE. Nabízí základní funkce ale i několik nadstandartních. Pojďme se s tímto programem seznámit blíže.

Základní informace:

Oficiální stránky: Gwenview
Grafické prostředí: KDE
Licence: GPL
Verze použitá pro recenzi: Gwenview 2.4.0

O prohlížeči Gwenview:

Program Gwenview slouží především pro prohlížení obrázků a fotografií v OS Linux. Patří do rodiny aplikací pro grafické prostředí KDE. Gwenview umí prohlížet obrázky ve fullscreenu, můžete si pustit i slideshow (prezentaci). Obrázky můžete otáčet (rotovat s nimi)nebo je zrdadlově překlopit či oříznout a jejich pozici posléze uložit. Program nabíží listování složkami, prohlížení s náhledy nebo třeba funkci odstrenění červených očí.
Linuxový prohlížeč obrázků Gwenview obrázků spousty formátů a nyní i formát SVG a podporuje i video přehrávání - na obyčejný prohlížeč slušné, nemyslíte? V grafickém prostředí KDE je Gwenview jako výchozí prohlížeč, a uživateli nabídne jistě to vše, co bude potřebovat.
Obrázky si můžete uložit do jiného formátu dle nabídky Gwenview - podporuje jich opravdu spoustu. Užitečný program nabitý spoustou funkcí je rozšiřitelný ještě o další moduly - více v článku na webu Linuxexpres.cz.

Na závěr:

Gwenview je plnohodnotným prohlížečem obrázků s několika nadstandartními funkcemi a bude Vám jistě dobrým pomocníkem. Je poskytován zdarma pod licencí GPL. V prostředí KDE je nastaven jako výchozí prohlížeč obrázků a fotografií. Abyste si používání práce zpríjemnili můžete si přizpůsobit vzhled i klávesové zkratky pro nejrůznější operace.

Instalace:

Nainstalovat můžete pomocí Správce software (mějte na pamětí, že je potřeba mít nastavené zdroje software) - to učiňte dle Vaší distribuce kterou používáte.

Instalace pro Mandriva Linux:

  • nastavte zdroje např. z http://easyurpmi.zarb.org/
  • poté nainstalujte přes Správce software nebo příkazem v konzoli urpmi gwenview
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama