Barvy - zákonitosti fungování světa

12. dubna 2011 v 18:45 | switch |  Téma týdne na BLOG.cz
Příroda a vůbec svět kolem nás je plný barev, každá z nich má potom svůj vlastní úkol, jiným jsme jejich význam dali my lidé a spojili jsme je se zvyky, které se nás týkají. Pojďte se podívat na několik významů, ve kterých hrají především barvy svou vlastní roli.

Barva jako "výstraha"

Spousta živočichů má od přírody pestré barvy, u mnoha z nich je jejich barva varováním pro případné nepřátele. Když uvidíte například pestře zbarveného hada, pavouka nebo rostlinu, mělo by Vás to varovat. Zde hrozí nebezpečí, že tento tvor je jedovatý - radši od něj dál. Někteří živočichové toto jen předstírají a i když jedovatí ani nebezpeční nejsou, hýří barvami, aby případného protivníka zmátli.

Barva jako "maskování"

Tak jako může barva varovat, může i dokonale maskovat a zachránit tak život či umožní se dostat blíže ke své kořisti. Dokonalým příkladem je např. chameleon, dokáže měnit barvu dle okolního prostředí a dokonale tak splynout s okolím. Tím je chráněn proti predátorům a naopak sám využívá změnu barvy k tomu, aby se dostal blíže ke své kořisti. Spousta živočichů má barvy, které se vyskytují v jeho prostředí ve kterém žijí aby mohli lépe splynout s prostředím a bezpečně se tak pohybovat.

Barva jako "vyjádření"

Lidé si k určitým barvám přisvojili určité vlastnosti, setkáváme se s tím v běžném životě každý den, aniž bychom si to nějak podstatně uvědomovali. Prostě to bereme jako součást našeho prostředí. Každý řidič si musí osvojit, že na "červenou" musí zastavit, stejně tak chodec ví, že na "zelenou" může přejít silnici. Stejně tak barevné reklamy mají upoustat naši poroznost a zaujmout. Barvy v lidském vnímání hrají obrovskou roli napříč vším.

Barva jako "koloběh života"

Aby příroda fungovala jak má, tak použila barvy ve svůj prospěch. Vězměte si třeba včely, létají od květiny ke květině a opylují všechny květy, které potom dorostou v plody, které lidé jedí, umožňují rostlinám se rozmnožovat. Je v tom spoustu zákonitostí a věda se jimi neustále zabývá a zkoumá je. Kdyby květ byl černý a včela by jej nenašla, nemá šanci přežít a celý systém zkolabuje napříč celým ekosystémem....

Barva jako "bezpečnostní varování"

Barvy nás také varují - když se podíváte na obrázek , jistě pochopíte co tím myslím. Už pouhý pohled nás varuje, že ochutnat toto ovoce by nám jistě neudělalo nejlépe a místo ladné sladké chuti bychom museli nejspíše spěchat do nemocnice. I toto nám barva může říci, jelikoř tento vizuální obraz si spojíme s bolestí břicha.

Barvy - "pár slov na závěr"

Jak vidíte vše má svoje pravidla a barvy obzvláště. Jsou tedy pro přírodu a její fungování velice důležité. Oblibu barev zde nebudu rozebírat, každý má oblíbenou jinou barvu a také ji jinak vnímá a má z ní jiné pocity. Doufám, že se Vám krátké shrnutí líbilo a že článek naplnil Vaše očekávání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Azelie z Arassu Azelie z Arassu | Web | 12. dubna 2011 v 19:16 | Reagovat

No konečně sem narazila taky na jeden z těch hodnotnějších článků ;-) :D

2 tomapeta tomapeta | Web | 12. dubna 2011 v 19:19 | Reagovat

8-) na našem blogu právě probíhá bleskovka tak se prosím zapoj!máš hezká blog!
SKVĚLEJ ČLÁNEK O BARVIČKÁCH :-)

3 Switch Switch | 12. dubna 2011 v 19:19 | Reagovat

Díky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama